Z historie místní knihovny

Pamětníci v naší obci jistě vědí, že knihovna vždy tvořila významnou součást kulturního života.

První čtenářský kroužel byl založen v roce 1868 v domě Fr.Horáka č.1. V tučapech byl první čtenářský kroužek Havlíček založen v roce 1906 bratry Vychodilovými. Své vlastní a darované knihy v počtu 100 kusů ihned začali půjčovat. O tři roky později se kroužel změnil v obecní knihovnu.

Během desetiletí se třídala místa, kde se půjčovalo, střídali se i knihovníci. Vždy to ale byly nevyhovující místnosti a prostředí. Knihvníkem byl p.Hanečka, p.Vašíček a p.Vláčil v Tučapech, který půjčoval knihy víc než 40 roků.

Snad si ještě někteří občané vzpomenou na maličkou místnost na faře, kde půjčoval knihy p.Neplech, který v roce 1976 byl oceněn v soutěži "Budujeme lidovou knihovnu" ministrem kultury ČSSR. V této době bylo zapsáno 314 čtenářů a knihovní fond obsahoval 4325 knih. V červnu 1976 jsem převzala knihovnu a stěhovali jsme se do sokolovny, kde se začalo půjčovat 1.září 1976. Půjčovalo se dvakrát v týdnu a byla pořádána spousta besed, soutěží a výstavek.

V 80.letech byla knihovna několikrát oceněna v rámci okresu a v roce 1989 získala naše knihovna 1.místo v soutěži "Budujeme vzornou lidovou knihovnu v rámci Severomoravského kraje" v kategorii vesnických knihoven.

Během těchto let ubývalo dětských čtenářů, a tak od roku 1992 byla půjčovní doba upravena na 1x týdně. Celá ta dlouhá léta jsme usilovali o přestěhování do jiných prostor, protože vzhledem k vlhné místnosti a lokálnímu vytápění knihovní fond značně utrpěl.

V červenci 1998 se milovníci dobré četby konečně dočkali. Díky pochopení obecního zastupitelstva byla knihova přestěhována do prostor bývalé obřadní síně, ul. Brodecká.

Napsala Věra Landsmanová, Dubský zpravodaj 1999

Součastnost

V současné době má knihovna evidovaných 107 čtenářů, registrační poplatek je 20,- Kč/ročně.

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.